Πέμπτη 13 Ιανουαρίου 2011

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ 8 ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ

Η Κόμισσα της Κέρκυρας....
                                                                                                                 Γράφει ο Nikola Souris
Με Ήρωα  τον καλύτερο τερματοφύλακα της Ελλάδας Κωνσταντόπουλο Δημήτρη (DIMI) ο οποίος έδειξε την πολύ μεγάλη του κλάση σε ένα ακόμη ματς, η Κέρκυρα βρίσκεται από χτες  στους 8 του κυπέλλου Ελλάδας βγάζοντας έξω από την διοργάνωση τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης στα πέναλτι με σκορ 5-4.
Καθοριστική ήταν η απόκρουση στο πέναλτι του  Σολτάνι και  ο Ήρωας DIMI έστειλε την ομάδα του στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας
To ματς έληξε ισόπαλο 0-0 στην κανονική του διάρκεια  με τον Ηρακλή  να έχει ελαφρά υπεροχή σε όλο το ματς , τον DIMI  να εμπνέει σιγουριά στους συμπαίκτες του με τις αποτελεσματικές επεμβάσεις του ,και  το αρχοντικό του style ,και οδηγήθηκε στην παράταση που και αυτή έληξε χωρίς Γκολ.
Αξίζει να σημειωθεί πως οι παίκτες του ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ εκτέλεσαν όλα τα πέναλτι στην ίδια γωνία του Ελευθερόπουλου επιτυχώς
Επόμενος αντίπαλος του θεσμού είναι ο Ολυμπιακός Βόλου.
Το φιλμ του αγώνα
 12 λεπτό λάθος του Ιωάννου παρέμβαση του Ιάκομπ έδιωξε σωτήρια ο DIMI
 33 λεπτό  σουτ του Παπαστεριανού μπλόκαρε ο DIMI
 60 λεπτό σέντρα του Επστάιν κεφαλιά του Φλαβίνιο καταλήγει άουτ
 65 λεπτό φάουλ του Λίμα κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι του Κατσικά πέρασε άουτ
76 λεπτό σουτ του Ιάκομπ μπλόκαρε ο DIMI
79 λεπτό σουτ του Αραμπατζή μπλόκαρε ο DIMI.
 82 λεπτό η φάση του αγώνα.ο Ιωάννου με όμορφη ενέργεια έβγαλε στον Φλαβίνιο στο σημείο του πέναλτι όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε σύριζα από το αριστερό δοκάρι του Ελευθερόπουλου
104 λεπτό δυνατό φάουλ του Γκουστάβο άουτ
110 λεπτό παρ ολίγο αυτογκόλ του Χοσέμι
107 και 108 λεπτό σουτ του Βουτσιά άουτ
116 λεπτό ανατροπή του Επστάιν στην μικρή περιοχή έδειξε συνέχεια ο διαιτητής κος Χαραλαμπίδης.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:
Κέρκυρα (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Δ. Ιωάννου, Μαϊστόροβιτς (100' Παρασκευαΐδης), Μακρής, Στολτίδης, Χαμπλ (46' Φλαβίνιο), Η. Ιωάννου, Γκουστάβο, Επστάιν, Τσίγκας (71' Κοντονδήμος), Καλατζής.
Ηρακλής (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Λίμα, Χοσέμι, Κατσικάς, Παπαστεριανός, Ντάνι (85' Ηλιάδης), Μάρα (70' Σίσιτς), Γκαρσία (106' Βουτσιάς), Σολτάνι, Γιάκομπ.
Διαιτητής: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
Βοηθοί: Γεωργαράκος (Αθηνών) Γρεβενής (Χαλκιδικής).
Κίτρινες κάρτες: 67' Μακρής, 117' Επστάιν / 66' Ντάνι, 70' Μάρα, 77' Πάμπλο Λίμα, 105' Σολτάνι, 118' Γιάκομπ.