Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΑΝΤΟΥΚΙΟΥ 2-0
Σε ένα πανέμορφο ματς ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ κέρδισε καθαρά τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΑΝΤΟΥΚΙΟΥ με σκορ 2-0 αποζημιώνοντας τους λίγους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της ΕΠΣΚ στο Κανόνι σήμερα το απόγευμα για το πρωτάθλημα της Α Κατηγορίας του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος Κέρκυρας -υπό το βλέμμα του κορυφαίου Κερκυραίου προπονητή  κ.Γιάννη Χονδρογιάννη που παρακολούθησε όλη την αναμέτρηση-και σκαρφάλωσε στην 6 θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς.
Ο Ολυμπιακός Μαντουκιού ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο είχε την υπεροχή αλλά χωρίς τίποτε το ιδιαίτερο.
Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ όμως στην συνέχεια ισορρόπησε το ματς όπου σε λίγα λεπτά κέρδισε την κατοχή της μπάλας,  αλλά και τον έλεγχο του αγώνα.
Η ομάδα του Κώστα Θεοτόκη, άρχισε να δουλεύει σαν μια καλοκουρδισμένη μηχανή,δείχνοντας έτσι το αποτέλεσμα της σοβαρής δουλειάς που έχει κάνει στην ομάδα του.
Με πολύ καλή ανάπτυξη από αριστερά άλλα και από τον άξονα ,με άριστη κυκλοφορία της μπάλας,και υποδειγματική κίνηση χωρίς αυτήν , ήρθαν τα πρώτα αποτελέσματα.
Σε απίστευτο τετ ατ τετ του Νίκου Ζωχιού στο 22 λεπτό η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ολυμπιακού
Όμως δεν συνέβη το ίδιο στο 31 λεπτό όταν από αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Πουλή, ο Νίκος Ζωχιός με ασύλληπτη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού και έκανε το 1-0
Το δεύτερο Ημίχρονο ήταν συναρπαστικό!
Η είσοδος του Κρίς Λόη  που έκανε άνω κάτω την άμυνα του ΟΥΜΠΙΑΚΟΥ ,έδωσε περισσότερη πνοή στην επίθεση του ΗΡΑΚΛΗ ,ενώ  ο ίδιος παίκτης έχασε σωρεία ευκαιριών  στο 49, 64, ,71και 88 λεπτό για να πάρει το σκορ τεράστιες διαστάσεις.
Η ομάδα τού Κώστα Θεοτόκη έπαιξε σπουδαίο Ποδόσφαιρο και το 2-0 έγινε στο 70 λεπτό όταν σε όμορφη πάσα του Δημήτρη Πανδή, πάλι ο Νίκος Ζωχιός με σουτ  μέσα στην μικρή περιοχή έκανε το 2-0.
Δεν υπάρχουν υστερήσαντες από τον ΗΡΑΚΛΗ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ.
Άριστη ήταν η διαιτησία του κ. Τόμπρου και των βοηθών του.
alt
 Νέα νίκη σημείωσε η Αναγέννηση Περιβολίου στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΚ, την ώρα που η Κασσιώπη δεν αγωνίστηκε καθώς δεν ήρθαν στην Κέρκυρα οι Παξοί. Χτυπήθηκε ο διαιτητής Νίκος Πουλημάς, λίγο πριν το φινάλε του ματς Ολυμπιάδα Καρ. – Θιναλιακός.
Χτύπησαν τον Πουλημά λίγο πριν το φινάλε
Κι όμως! Σε αγώνα τοπικού πρωταθλήματος χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, έγινε το «έλα να δεις» για ένα φάουλ στο 87΄ του ματς.
Θύμα του όλου σκηνικού ο αξιολογημένος ρέφερι Γ΄ εθνικής Νίκος Πουλημάς.
Συγκεκριμένα, λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα Ολυμπιάδα – Θιναλιακός στο γήπεδο των Καρουσάδων, κι ενώ δεν υπήρχε σκορ, ο ποδοσφαιριστής της Ολυμπιάδας Σ. Μπαντούνος πάτησε εσκεμμένα εκτός φάσης τον πεσμένο στο έδαφος Π. Καρακίδη, που μόλις πριν λίγο είχε κερδίσει ένα φάουλ.
Ο διαιτητής του αγώνα, Νίκος Πουλημάς αντέδρασε άμεσα και έδειξε την κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της Ολυμπιάδας.
Ωστόσο, αντί ο Μπαντούνος να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια, αυτός χτύπησε τον Πουλημά, ο οποίος έπεσε στο έδαφος, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί.
Μάλιστα, συμφωνα με πληροφορίες, στη συνέχεια ο διαιτητής δέχτηκε νέα επίθεση από φιλάθλους της Ολυμπιάδας, με τον ρέφερι να διακομίζεται στο νοσοκομείο, καθώς είναι χτυπημένος στο πρόσωπο και όχι μόνο.
Περιμένει βαριά καμπάνα παίκτη και ομάδα
Όπως είναι φυσικό, η έκθεση του παρατηρητή Αν. Αλεξάκη, αλλά και το Φ.Α. που συντάχθηκε από τον Ν. Πουλημά «καίνε» τόσο τον Μπαντούνο, όσο και την Ολυμπιάδα, και θεωρείται δεδομένη η βαριά τιμωρία παίκτη και σωματείου.
Επίσης, είναι βέβαιο ότι ο αγώνα θα κατακυρωθεί με 3-0 στον Θιναλιακό.
Ασταμάτητη η Αναγέννηση Περιβολίου
Ακόμα μια νίκη σημείωσε η Αναγέννηση Περιβολίου και βρίσκεται στο +6 από την Κασσιώπη, με την ομάδα του Σ. Γιαννούλη να έχει πάντως ένα ματς λιγότερο, καθώς οι Παξοί δε μπόρεσαν να ταξιδέψουν στην Κέρκυρα, λόγω καιρού.
Το συγκρότημα του Γιάννη Κουρή υπερκέρασε και την αντίσταση του Ποσειδώνα Αγίου Μάρκου με 3-1 και έφτασε πλέον στους 43 βαθμούς.
Στα υπόλοιπα ματς, η ΑΕΛ πέρασε με 2-0 από την έδρα των Καναλίων και ξέφυγε κάπως από την ουρά, ο Οδυσσέας Αυλιωτών επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Πετριτή και έπιασε τον ΟΦΑΜ στην 3η θέση της κατάταξης, που έμεινε στο 2-2 με τον Αχιλλέα Νυμφών.
Επίσης, σπουδαίο διπλό, έστω και στο ουδέτερο γήπεδο των Παλαιοκαστριτών, σημείωσε η ΑΕ Φαιάκων επί της Βολίδας με 0-2.
 Α1 ΕΠΣΚ – 16η αγωνιστική
Κανάλια – ΑΕ Λευκίμμης 0-2
Αχιλλέας Νυμφών – ΟΦΑΜ 2-2
Οδυσσέας Αυλιωτών – Αστέρας Πετριτή 2-0
Κασσιώπη – Παξοί δ.δ.
Ολυμπιάδα Καρουσάδων – Θιναλιακός διεκ. (0-0 στο 87΄)
14. Παξοί 10
*Δεν υπολογίζεται η αναμέτρηση Ολυμπιάδα Καρουσάδων – Θιναλιακός. Κασσιώπη και Παξοί έχουν από ένα ματς λιγότερο.
Μόνος πρώτος ο Ατρόμητος
Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει εκ νέου ο Ατρόμητος Στρογγυλής, καθώς συνέτριψε με 5-0 τους Συναράδες, την ίδια στιγμή που ο Κρόνος έχανε δύο βαθμούς, από την Ερείκουσα (1-1). Στη δεύτερη θέση πλέον ο Ποσειδώνας Βιταλάδων, που νίκησε 2-0 τον Μ. Αλέξανδρο.
Γκέλες Κένταυρου, Βέλους
Ο Κένταυρος Αρίλλα και το Βέλος Βελονάδων έπεσαν θύματα έκπληξης καθώς αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με Αστέρα Σπαρτύλα και Ηρακλή Σφακερών, αντίστοιχα.
Πήρε το ντέρμπι ο Κάβος
Ο Κάβος νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ ΜΑΓΙΑ στο ντέρμπι της αγωνιστικής και απολαμβάνει πλέον το +4 από την Ομόνοια που έμεινε μόνη στη 2η θέση, με τη νίκη της 1-0 επί του Ποταμού.