Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011

ΕΧΑΣΕ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΕ 1-2 ΑΠΟ ΤΗΝ ...

...ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ
                                                                                                        Γράφει ο Nikola Souris
Την ήτα γνώρισε ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ  και σήμερα στο γήπεδο του κανονιού με1-2 από την κατώτερη του ομάδα όπως αποδείχτηκε της ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΗΡΑΚΛΗΣ ήταν ανύπαρκτος και φλύαρος χωρίς συνοχή ,υπερτίμησε την ομάδα του Νότου και το πλήρωσε αφού δέχτηκε δύο αστεία...

... Γκολ  το 1-0 με σουτ του Κουλούρη  ύστερα απο σύγχυση στην μικρή περιοχή, και το 2-0 από πλάγιο σουτ από αριστερά του Πέτρου Βλάσση στο 31 λεπτό
Tο σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει  διατάσεις αν ο καταπληκτικός τερματοφύλακας του ΗΡΑΚΛΗ  Μίλτος Μακρής δεν έλεγε  όχι σε δύο μοναδικά τετ α τετ που είχε με τον Γιάννη Κουρή.
Τ ο δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους αφού ο σπουδαίος τεχνικός του ΗΡΑΚΛΗ  Kώστας Θεοτόκης έκανε τις κινήσεις που έπρεπε στην σκακιέρα για να γυρίσει το ματς.
Στις αρχές του Β ημιχρόνου πέρασε αριστερό Χαφ τον Σπύρο Πουλή που είδε όλο το πρώτο ημίχρονο από τον πάγκο λόγω τραυματισμού και ρίσκαρε
Ο χαρισματικός αριστερός επιθετικός χαφ με περίτεχνες ς ενέργειες ,σωστές μπαλιές ,ατομικές προσπάθειες πρόσθεσε άλλη ποιότητα στην ομάδα, ανεβάζοντας και την απόδοση των συμπαιχτών του μετατρέποντας το δεύτερο  ημίχρονο σε μονόπρακτο έργο.
Στο 8 λεπτό σουτ του Γιάννη Ζωχιού από 30 μέτρα και πλάγια δεξιά η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Λευκίμμης
Στο επόμενο λεπτό ο Μίλτος Μακρής σε άλλο ένα μοναδικό τετ α τετ για τρίτη φορά λέει όχι στον Γιάννη Κουρή αποσοβώντας το 0-3.
Στο 16 ο Κρις Λόης  ανατρέπεται στην μικρή περιοχή και ο διαιτητής δείχνει παίζεται…
Στο 20 λεπτό φοβερό σουτ του Σπύρου Πουλή απο την μεγάλη περιοχή ξεσηκώνει την εξέδρα που χειροκροτεί την προσπάθειά του.
Στο 24 ,27 ,ο Κρις Λόης χάνει μοναδικές ευκαιρίες ,το  ίδιο έγινε και στο  29 με τον Γιάννη Ζωχιό από το ύψος της  μικρής περιοχής.
Στο 31 σουτ του Παλαιχωρίτη για την Λευκίμμη μπλοκάρει ο Μίλτος Μακρής.
Στο 35 με φανταστική ντρίπλα ο Σπύρος Πουλής  αφήνει άναυδους δύο ποδοσφαιριστές της Λευκκίμης και την εξέδρα, σεντράρει στην μικρή περιοχή αλλά η κεφαλιά του Γιάννη Ζωχιού περνάει άουτ
Στο 43 με κόρνερ ο Σπύρος Πουλής βρίσκει τον Κρις Λόης στην μικρή περιοχή σε θέση για γκολ, όμως ο Σπύρος Γαστεράτος με το χέρι σταματάει την μπάλα και βλέπει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και την μπάλα στην βούλα του πέναλτι που εκτελεί ο Γιάννης Πουλής και κάνει το 1-2
Είναι κρίμα για μια τόσο καλή ομάδα σαν τον ΗΡΑΚΛΗ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ ,που σχεδόν κάθε Σάββατο προσφέρει τόσο όμορφο θέαμα να βρίσκεται σε αυτήν την βαθμολογική θέση
Ο σπουδαίος τεχνικός Κώστας Θεοτόκης που έχει στον πάγκο της πρέπει να βρει  λύσεις να ανέβει η ψυχολογία των παιχτών του ,να πιστέψουν στις δυνατότητες τους στην τελική προσπάθεια και να μετατρέπουν τις ευκαιρίες σε γκολ και αυτοί να εκμεταλλευτούν τις ικανότητες του
Το έμπειρο μάτι του και η ποδοσφαιρική του εξυπνάδα με την τοποθέτηση του Σπύρου Πουλή στη θέση του αριστερού  επιθετικού χαφ  αντί του Νίκου Βαγγαλάτη  στο Β ημίχρονο ήταν κίνηση που άλλαξε τη μορφή του αγώνα

ΑΡΙΣΤΗ ήταν η διαιτησία του  Κ  Τόμπρου  και των βοηθών του Στόικου και Αυθίνου που με τις  δίκαιες και σωστές αποφάσεις τους βοήθησαν τους 150 και πλέον θεατές να απολαύσουν ένα όμορφο θέαμα χτες στο κανόνι

Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυνατισμός του ποδοσφαιριστή του ΗΡΑΚΛΗ  Σπύρου Πολυζου που μεταφέρθηκε με το 166 στο Νοσοκομείο

Από τον ΗΡΑΚΛΗ ξεχώρισαν οι :Σπύρος Πουλής ,Mίλτος Μακρής,Γιάννης Πουλής,Κρις Λόης,Γιάννης Ζωχιός,Δημήτρης Πανδής
Από την ΛΕΕΥΚΙΜΜΗ οι:Σμοίλης Σ,Κουλούρης Σ,Κάντας Α,Βλάσσης Π

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ: Μακρής Μίλτος,Μποζίκης Κ, Πολύζος Σ, Πουλής Γιάννης,Ζωχιός Δ,Πουλημένος  Ν,ΠανδήςΔ,Κρις  Λόης ,Ζωχιος Γιάννης,Κουμανάκος Άρμπι,Βαγγαλάτης Ν
Έπαιξαν ακόμη οι: Σπύρος Πουλής,Αθανασόπουλος Σ,και Σουρβίνος Βασίλης
ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗ: Σμοίλης Σ,Γαστεράτος Σ.Καλογερόπουλος Χ,
Τάσσης Γ, Βλάσσης Ε,Παντελίδης Ν,Βλάσσης Π, Ζερβός Γ ,,Κάντας Α,ΚουλούρηςΣ, Κάντας Α
Έπαιξαν ακόμη οι: Κουρής Ι,Χρυσικόπουλος Ο,Σολωμός Θ